VSK gick på en ordentlig mina borta mot Tyresö FF, förlust med 2–1. Hur det gick till förstår jag knappt fortfarande, men låt oss återkomma till det.
För det som berör mig mest och som var tyngst i matchen är den smäll och skada som vår grönvita trotjänare och hjärta Safiya ”Saffe” Abshir åkte på. Saffe fick en rejäl smäll mot bröstkorgen och blev liggandes med svåra smärtor. Jag har varit i kontakt med Saffe och hon har flera brutna revben och en lunga är punkterad. Fruktansvärt!
Ett spelförande VSK förlorar tungt
VSK kliver ut på Tyresövallen mot det gamla storlaget, Tyresö FF och tar kommandot direkt i matchen. Elin Antonsson kommer igenom flera gånger, vi har ribbskott, frilägen och styr spelet ordentligt. I den 13:e minuten lossar Izabell Rydell av bössan och bollen tar i ribban och på returen gör Sargonia Solaka 1–0 till Grönvitt. VSK fortsätter mata på, men Tyresö sticker upp och stör till och från. Tyresö skriker flera gånger både på frisparkar och straff och i den 34:e minuten blir de bönhörda och får straff. Liv Borgman slår den säkert i mål och det är 1–1 i halvtid. VSK var helt klart spelförande men Tyresö stack upp lite då och då.

Andra halvlek var bara några minuter gammal när Meja Frimmel blir frispelad och gör chockartat 2–1 till Tyresö. Bara minuten efter sker den otäcka smällen på Saffe, som blev liggandes i 15-20 minuter innan hon kunde tas av planen. Mycket otäck sekvens där Tyresö-spelaren smäller in i Saffe i brösthöjd. Hur kunde det inte bli rött kort?! När ska det då bli rött kort? Domarna på den här nivån blåser för skitsaker i parti och minut men när en spelare stöter in med full kraft i brösthöjd på en annan spelare blir det gult kort. Makalöst! Det var en skakande upplevelse och frågan var hur VSK skulle hantera detta. Men VSK fortsätter mata på och har både ribbskott och flera lägen att göra mål men Tyresö sliter hårt i försvaret och deras målvakt, Karolina Sundberg gör en stark match. Efter över 15 minuters extra tid blåser domaren av och VSK inkasserar en tung och obegriplig förlust.
Det gjordes fina insatser men Sargo styrde mycket på mitten och tillsammans med Saffe gjorde hon ett gediget jobb. Elin var ständigt ett orosmoln för Tyresö-försvaret och Izza är oerhört spelskicklig. Jag tycker också att Sally Messing i andra halvlek tog för sig på sin ovana vänsterbacksposition och hon var startpunkten på flera anfall, även Tilda Hellén på andra kanten gjorde en fin insats.
Annos hjärtan:

Hur ska VSK omsätta sitt spelövertag till poäng?
VSK har varit spelförande och styrt sina tre inledande matcher men utdelningen har bara blivit fyra av nio möjliga poäng. Markus Lindberg och Caroline Larsson har en del att fundera på. Hur ska de omsätta sitt spelövertag till mål och poäng? Med Linn Niemelä skadad, nu även Saffe och att Hanna Gunnarsson är sjuk är tunga avbräck. Viktigt nu att Hanna kommer tillbaka snart. Frågan är om inte några spelare på vår bänk bör få chansen att visa upp sig, i alla fall göra inhopp. De är alla unga och entusiastiska och kan röra om i grytan. Kanske även det kan vara värt att pröva Izza som offensiv mittfältare med tanke på hennes spelintelligens. Det medför så klart flera positionsbyten men det kan kanske vara värt att pröva. VSK är starka och spelskickliga och vinsterna kommer, det fixar tränarna och laget. Kämpa!
Omgång 3 – resultat och kommentar
Skultorps IF-Lidköpings FK 4–1, Husqvarna FF-P18 IK 8–0, Älvsjö AIK-Degerfors IF 3–0, FC Trollhättan-Smedby AIS 2–3, Tyresö FF-Västerås SK 2–1, Hertzöga BK-Enskede IK 0–4, Boo FF-Segeltorps IF, spelas under måndagen.
Husqvarna och Älvsjö ångar på och har full pott och inga insläppta mål. Enskede hakar på efter en stark vinst borta mot Hertzöga. Vilka mer kommer hänga på topptrion? Lidköping och P18 känns redan som nedflyttningslag. Frågan är om Segeltorp är det tredje laget i botten eller om de kan rycka upp sig.
På söndag den 27 april kl. 14:00 tar Grönvitt emot Segeltorps IF på Hitachi. Dags för 3 viktiga poäng.
Oavsett resultat och poäng så är mina tankar hos vår otursförföljda grönvita trotjänare Safiya. Krya på dig, Saffe!
Foto: Bo-Göran Lundqvist, boggephotography.
//TP
DU HAR VÄL INTE MISSAT
Polisen behöver ändra sitt kontraproduktiva beteende
Seger tack vare klanderfritt försvar
Oavgjort i bortapremiären