ANNO 1904

Allt du behöver veta om Västerås Sportklubb

VSK kan agera sista dagen på transferfönstret

Ikvälls stängs det svenska transferfönstret och så klart är vi alla nyfikna på hur tongångarna går i VSK lägret och om det kommer bli någon rörelse. Så jag kontaktade Kalle igår för att kolla läget, sen han jag gå in i ett möte på jobbet för att intervjun redan var inaktuell. VSK presenterade Elias Jäger som ansluter från Nyköpings BIS och vi kan konstatera snabbt att VSK förmodligen värvar spelare med bäst fotbollsnamn.

Men trots att VSK värvade den förväntade tredjemålvakten kan så verkar det som att det kan ansluta någon till.

– Vi håller ögonen öppna på vad som kan tänkas dyka upp, säger Kalle Karlsson

Kalle ville inte gå in i mer detalj vilka positioner som är aktuella eller vilken kvalité av spelare det kan röra sig om. Men det är tydligt att klubben har budget för att hämta in ytterligare spelare.

Ett område där det skulle kunna bli en förstärkning är på mittbacksidan, där VSK har fem mittbackar men enligt Kalle så har en trupp vanligtvis sex mittbackar när man spelar med tre-backslinje. Men här finns det också andra verktyg VSK kan använda.

– Det finns en möjlighet att även när fönstret har stängt att värva kontraktslösa spelare eller låna in spelare från Allsvenskan. På mittbackssidan skulle en sådan lösning vara aktuell om det skulle bli akut, säger Kalle Karlsson

//HL

Facebook Comments Box